Duodenal Switch

Duodenal Switch Ameliyatı

Duedonal Switch diğer adıyla biliopancreatic diversion ameliyatı; yüksek oranda emilim engelleyici ve kısmende hacim kısıtlayıcı bir ameliyattır.

Bu ameliyat, süper obez dediğimiz kitle indeksi 50’nin üzerinde olan durumlarda ve daha önce tüp mide ameliyatı geçirmiş hastalarda, tekrar eski kilolarına gelmiş başarısız olmuş olan hastalarda bir cerrahi seçenek olarak sunulabilir. Aynı zamanda kontrolsüz diyabeti olan hastalar için de önerilebilen bir yöntemdir.

Duodenal Switch Ameliyatı

Ameliyat laparoskopik olarak yani kapalı yöntemle yapılmaktadır. Bu ameliyatta öncelikle bir sleeve gastrektomi yapılmakta, mide küçültülmektedir ve daha sonra kalın bağırsağa yakın olan bölümden sayılarak ince bağırsağın son 200-250 cm si anastomoz yapılır. Böylece gıda doğrudan ince bağırsaklara yönlendirilir. İnce bağırsakların yaklaşık 2/3 ünü bypass edecek şekilde güçlü bir malabsorbsiyon ve emilim kısıtlaması oluşturulur.

Ameliyatın  önemli derecede emilimi bozucu gücü buradan gelmektedir. Yani teknik olarak ameliyatın asıl  etkisi metabolik etkinlik gücünü kullanarak kilo kaybı yaratmasıyla ortaya çıkmaktadır.

Tüm emilim bozucu prosedürlerde olduğu gibi uzun dönemde hastalarda emilim aşırı bozulduğu için geğirmeler, karın ağrımaları, sindirilmemiş gıda ve ona bağlı kötü kokulu ishaller,  hayat konforunu bozacak derecede ishaller ortaya çıkmaktadır. Protein emilimi bozulduğu için  hastaların yüksek proteinle beslenmesi gerekmektedir.  Bu hastalarda ciddi vitamin eksiklikleri,  kansızlıklar, anemiler görülmektedir.

Bu ameliyat dünyada ve ülkemizde de son derece sınırlı sayıda uygulanmaktadır.

Viki Hesaplama

Vücut Kitle İndeksi (BMI) Yetişkin bir insanın kilosunun boyuna göre normal olup olmadığını gösteren bir göstergedir.

Boy : cm
Kilo : kg
VKİ : kg/m2
Durum:
 


ADRES

Atatürk Bulvarı No: 185 Kat:4 (Grand Ankara Yanı)
Kavaklıdere/ANKARA - TÜRKİYE

E-POSTA

info@obezitecerrahiankara.com
www.obezitecerrahiankara.com

Whatsapp
Hemen Ara