Mide Botoksu

Mide Botoksu Ankara

Mide Botoksu Nedir?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’ne göre obezite, sağlık açısından risk oluşturan anormal veya aşırı yağ birikimi olarak tanımlanmaktadır. Obezitenin tanısında kullanılan  vücut kitle indeksi (BMI), kişinin kilosunun (kilogram cinsinden) boyunun karesine (metre cinsinden) bölünmesidir. BMI değeri 30 veya daha fazla olan bir kişi genellikle obez olarak kabul edilir. BMI değeri 25'e eşit veya daha fazla olan bir kişi aşırı kilolu olarak kabul edilir.

Mide Botoksu Ankara

Obezite tedavisinde ilk olarak yaşam tarzı değişikliği ve fiziksel aktivite önerilmektedir.  Bu yöntemlerle başarı sağlayamayan bireyler için ilerleyen tıp ile farklı alternatifler geliştirilmiştir. Kilo verme yöntemleri arasında son zamanlarda adını sıkça duyuran cerrahi olmayan yöntemlerden biri de mide botoksudur. Botoks sıklıkla uygulanan bir yöntem olmakla birlikte son dönemde ise kilo kontrolünün sağlanması amacıyla midenin belirli bölgelerine uygulanan bir yöntem olarak hayatımıza girdi.

Kimler Mide Botoksu Yaptırabilir? Yan Etkisi Var Mı?

Temel olarak kilo fazlalığı olan, daha önce denemiş olduğu kilo verme yöntemleriyle başarısız olan herkese uygulanabilir. Ancak kas hastalığı, kronik ülser problemi olan ve botoks alerjisi olan bireylere uygulanmamalıdır. Bunun yanı sıra gebe ve emzikli bireylerde uygulanması noktasında yeterli çalışma bulunmadığı için bu yöntemi önermiyoruz.
Yapılan çalışmalarda botoksun herhangi bir yan etkisi gözlemlenmemiştir.

Mideye Nasıl Uygulanıyor?

Hafif sedasyon altında endoskopik yolla yapılan bir yöntemdir. Midenin farklı bölgelerine botoks işleminde kullanılan Botulinum Toxin A enjekte edilir. İşlem ortalama 15 20 dakika kadar sürmektedir. Mide botoksu cerrahi dışı bir yöntem olduğu için birey aynı gün içerisinde taburcu ediliyor. Bu sayede birey işlem sonrası sosyal yaşantısına rahatlıkla devam edebiliyor.

Mide Botoksu Vücutta Nasıl Bir Etki Gösterir?

Amaç mide kaslarının kasılmasını yavaşlatarak midenin daha geç boşalmasını sağlamak ve midedeki açlık-tokluk mekanizmasına etki ederek iştahı baskılamaktır. Yaklaşık 6 ay kadar etkinliği devam eder ve biz bu süreçte bireyi merkezimizde sıkı takibe alarak diyetisyen eşliğinde kilo kontrolünü sağlıyoruz. Bu sayede kişi mide botoksu sonrası diyetine daha kolay uyum sağlıyor. Bu süreci birey iyi değerlendirdiği takdirde çok güzel sonuçlar elde etmesi mümkündür. Ancak hiçbir yöntem kilo verme konusunda mucizevi değildir. Birey mutlaka beslenmesine ve fiziksel aktiviteye de önem vermelidir.

Mide Botoksu Sonrası 6 Ay Sonunda Kaç Kilo Kayıp Beklenir?

Bu durumu bireysel olarak değerlendirmek gerekir. Kişiden kişiye farklılık gösterir. Dünya Sağlık Örgütü’ nün de belirttiği üzere; ağırlık kaybının bu 6 aylık süreçte kişinin kilosunun yaklaşık %10’ u kadar olmasını hedefliyoruz. Tabi bu oran bireyin botoks işlemi öncesi yaşam tarzına göre de yine değişiklik gösterebilir. Bireyin daha önce denemiş olduğu kilo verme yöntemleri ve bu yöntemlerin sonuçları, bireyin yandaş bir hastalığının bulunması etki eden faktörler arasında sıralanabilir.

ADRES

Atatürk Bulvarı No: 185 Kat:4 (Grand Ankara Yanı)
Kavaklıdere/ANKARA - TÜRKİYE

E-POSTA

info@obezitecerrahiankara.com
www.obezitecerrahiankara.com

Whatsapp
Hemen Ara