Obezite Cerrahisi Sonrası Ne Kadar Kilo Verebilirsiniz?

Obezite Cerrahisi Sonrası Ne Kadar Kilo Verebilirim?

Yapılanan ameliyat yöntemi hangisi olursa olsun, obezite ameliyatı geçiren hastalar tam olarak ameliyattan sonra ne kadar kilo kaybedeceklerini bilmek isterler. Bu sorunun cevabı her hastaya göre değişir. Cerrahinin önemli inceliklerinden biri de hastanın beklentilerini değerlendirebilmek ve ameliyatın sonuçlarını tam olarak aktarabilmektir.  

Bazı hastalar gerçekte erişilmesi olanaksız kilo kayıplarını bekleyebilirler. Ortalama olarak; fazla kilonun % 50-60'ının kaybı başarılı ve olası bir hedeftir.

Kilo kaybına ilişkin en dramatik değişiklikler ilk 1 yılda olmaktadır. Bu süre içinde hastanın kaybedeceği ağırlık miktarı bazı faktörlere bağlıdır. Cerrahi başarının iki altın anahtarı sağlıklı, dengeli beslenme ve egzersiz olmakla birlikte uzun dönemde asıl başarı ameliyat sonrası size tavsiye edilen tüm kurallara ne kadar uyduğunuza sıkı sıkı bağlıdır.  Kilo kaybına olumlu yönde etki eden faktörleri şöyle sıralayabiliriz.

  • Eski beslenme alışkanlıklarını değiştirmek, sağlıklı-dengeli beslenme düzenini günlük yaşama dahil etmek
  • Düzenli egzersiz yapmak
  • Ameliyat sonrası cerrahi ekibin takip kontrollerini aksatmamak
  • Ameliyat sonrası süreçte kilo verme hızlarındaki değişimler karşısında motivasyonu bozmamak, gerekirse psikolojik destek almak

Tüm bu faktörlere sıkı sıkıya bağlı kaldığınızı düşünürsek; kilo verme süreciniz kişiden kişiye değişmekle birlikte,  1 yılın sonunda ortalama olarak fazla kiloların %65-70' i verilir. Hastaların %80-85' lik kısmı ise  ilk yılın sonunda ideal kilolarına ulaşmaktadır. 

Unutulmamalıdır ki ameliyat tek başına sihirli bir değnek değildir. Kilo vermenize yardımcı olmak için sadece bir araçtır. Ameliyat sonrası süreci yönetebilmek ve yaşam tarzı değişikliklerini gerçekleştirmek sizi başarıya ulaştıracaktır.  Obeziteyle mücadele tüm yaşamı kapsayan uzun bir yolculuktur.

Tüm bunları gerçekleştirirken, obezite ameliyatı sonrası yaşantınız cezai bir yaşam değil, birçok konuda yeni deneyimler yaşayacağınız, bilinçleneceğiniz hatta uzmanlaşacağınız keyifli bir süreçtir. 

Viki Hesaplama

Vücut Kitle İndeksi (BMI) Yetişkin bir insanın kilosunun boyuna göre normal olup olmadığını gösteren bir göstergedir.

Boy : cm
Kilo : kg
VKİ : kg/m2
Durum:
 


ADRES

Atatürk Bulvarı No: 185 Kat:4 (Grand Ankara Yanı)
Kavaklıdere/ANKARA - TÜRKİYE

E-POSTA

info@obezitecerrahiankara.com
www.obezitecerrahiankara.com

Whatsapp
Hemen Ara