Obezite Cerrahisi Yöntemleri Nelerdir? En Çok Hangi Ameliyat Yöntemi Yapılıyor?

Obezite Cerrahisi Yöntemleri Nelerdir?

OBEZİTE CERRAHİSİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

EN ÇOK HANGİ AMELİYAT YÖNTEMİ YAPILIYOR?

Morbit obezitenin cerrahi tedavisi obezite  cerrahisi ya da bariatrik cerrahi olarak adlandırılır. Bu cerrahi tedavi yöntemleri  ile  uzun süreli kalıcı kilo kaybı sağlanmakta, fazla kiloların ortaya çıkardığı olumsuz etkiler azalarak birçok yandaş hastalık önlenmekte ve yaşam kalitesi artmaktadır.  

Obezite (Mide Küçültme) Ameliyatları Nasıl Bir Etki Yaratır?

  1. Mide hacminin küçültülmesi ile mekanik bir kısıtlanma ve mide hareketlerinin azaltılması ile yemek yeme miktarı kısıtlanmaktadır. Bu etki tüm yöntemlerde ortak olarak yararlanılan bir etkidir.
  2. Bazı cerrahi yöntemler ile mide hacminin küçültülmesinin yanı sıra bağırsaklardan besin emiliminin olduğu alanların azaltılmasıyla zayıflama üzerindeki etkisi hem emilim, hem de sınırlı besin alımı üzerinden sağlanmaktadır.
  3. Ghrelin olarak bilinen hormonu üreten mide dokusu çıkarıldığından hormonsal bir değişiklik meydana gelmekte, iştah azalması ve az miktar ile doyabilme etkisi zayıflamayı sağlamaktadır.

Ameliyat Nasıl Bir Süreçtir?

Obezite cerrahisi laparoskopik tekniklerle gerçekleştirilmektedir. Halk arasında kapalı, kansız ya da bıçaksız ameliyat olarak da bilinir. Monitörlere bağlanan özel kamera cihazları yardımıyla cerrah, hastanın karnında büyük bir yara açmadan karın içini gözleyebilme ve cerrahi işlemi daha çabuk ve kolay yapabilmektedir. Bu yöntemle ameliyat olan hastalar geleneksel-açık cerrahi ile ameliyat olanlara göre daha az sağlık problemleri yaşarlar, hastanede kalış süresi daha azdır (3gün)  ve iyileşme süreci daha hızlı olduğundan 1-3 haftada işlerine dönerler.

En Sık Uygulanan Cerrahi Yöntemler Nelerdir?

Obezite tedavisi için yapılan ameliyatlarda en sık uygulanan yöntemler; Sleeve Gastrektomi (Tüp Mide), Mini-Gastric Bypass (MGB) ve Roux en Y Gastric Bypass (RYGB) yöntemleridir.

Sleeve Gastrektomi (Tüp Mide)

Sleeve Gastrektomi aynı zamanda "Uzunlamasına Gastrektomi" veya "Tüp Mide" olarak da adlandırılır. Midenin büyük kenarı kesilip çıkarılarak 60 ile 120 ml arasındaki hacme sahip bir tüp şeklinde mide oluşturulur. Tüp mide ameliyatında ghrelin üretilen midenin fundus bölgesi çıkarıldığından iştahta azalmış olur ve kilo kaybı meydana gelir. Bu ameliyattan sonra hastaların fazla kilolarının %54 ile %81'ini yaklaşık 12 ay içinde kaybettikleri, aynı zamanda şişmanlığa bağlı diğer hastalıklarda düzelme görüldüğü tespit edilmiştir.

Mini-Gastric Bypass (MGB)

Mini-Gastric Bypass (MGB) ameliyatı etki mekanizması aynı olan Roux en Y Gastric Bypass (RYGB) ameliyatı ile çok sık karşılaştırılmaktadır. MGB nin en önemli avantajı, teknik olarak daha kolay uygulanabilir olması ve ameliyat süresinin daha kısa olması şeklinde yorumlanmaktadır.

Oluşturulan yeni tüp mide ile fazla gıda alımı engellenerek yemek yeme miktarı azaltılır. Yeni tüp mide ile ince barsak arasında yapılan bağlantı sayesinde alınan gıdalar büyük mide ve duedonuma uğramadan direkt olarak ileri seviyeden ince bağırsağa geçiş gösterir, böylelikle alınan gıdaların emilimleri engellenir.

Roux en Y Gastric Bypass (RYGB)

Bu yöntem ile mide hacmi yaklaşık 25-30 cc' ye kadar küçültülerek gıda alımı azaltılmaktadır Yenilen gıdaların (özellikle yüksek kalorili şekerli besinler) midenin büyük bölümü, duedonum (12 parmak bağırsağı) ve ince bağırsağın (jejunum) başlangıç kısmı devre dışı (bypass) bırakıldığından emilimleri engellenmektedir.  Yemek yenilmesini takiben, besinler yemek borusundan küçük mideye gelirler ve daha sonra direkt olarak ince bağırsağa geçerler (büyük mide, duedonum ve jejenumun ilk kısımına uğramazlar). Böylelikle gıdaların tamamı sindirim sisteminin emilimden sorumlu olan bu bölgelerine uğramadığından emilemeden direkt olarak ince bağırsağa geçiş yapmış olur. Diğer taraftan devre dışı bırakılan bölgelerden gelen sekresyonlar (mide sıvısı, karaciğer safrası, pankreas sıvısı ve duedonum enzimleri) ince bağırsak ile bağlantı yapılan yerden besinlere karışarak ortak yola geçiş yapmış olurlar.

Viki Hesaplama

Vücut Kitle İndeksi (BMI) Yetişkin bir insanın kilosunun boyuna göre normal olup olmadığını gösteren bir göstergedir.

Boy : cm
Kilo : kg
VKİ : kg/m2
Durum:
 


ADRES

Atatürk Bulvarı No: 185 Kat:4 (Grand Ankara Yanı)
Kavaklıdere/ANKARA - TÜRKİYE

E-POSTA

info@obezitecerrahiankara.com
www.obezitecerrahiankara.com

Whatsapp
Hemen Ara