Obezite Ameliyatı Geçiren Hastalar Oruç Tutabilir mi?

Obezite Ameliyatı (Bariatrik Cerrahi) Geçiren Hastalar Oruç Tutabilir Mi?

RAMAZAN AYINDA NASIL BESLENMELİ?

OBEZİTE CERRAHİSİ (MİDE KÜÇÜLTME AMELİYATI) HASTALARI  ORUÇ TUTABİLİR Mİ?

BEDENİZİ TANIMAK VE İYİ BAKMAK ÖNEMLİ!

Geçirdiğiniz obezite ameliyatının yöntemi ne olursa olsun, ilk 2 yıl  metabolik yapılanmanızın ve beslenme durumunuzun  sürekli takibi ve değerlendirilmesi sağlıklı kilo verme sürecinin en önemli kısmıdır.

Peki mide küçültme ameliyatı geçiren kişiler oruç tutabilirler mi? Ameliyatın üzerinden ne kadar süre geçmesi gerekir? Oruç tutmaya uygun olduğunuzu nasıl anlayacaksınız? Gelin tüm bu sorularınızı yanıtlayalım. 

Tüp Mide (Sleeve Gastrektomi) ya da Gastrik Bypass gibi obezite ameliyatı olan hastaların ameliyat sonrası erken dönem dediğimiz 2 yıl boyunca oruç tutmaları sakıncalıdır. 2. yılını dolduran hastalar ise bireysel olarak değerlendirilmeli, hekim ve diyetisyen görüşü doğrultusunda karar verilmelidir.

 

PEKİ ORUÇ TUTMAK NEDEN SAKINCALI?

Sıvı – Elektorit Dengesi Bozulur

Bu yıl ramazan ayı 18 saat süren bir açlık zamanını kapsamaktadır. Bu süre ameliyat olan hastalar için çok uzun bir açlık süresidir  ve yemek yenilmesi için geriye sadece 8 saatlik bir süre kalmaktadır. Obezite ameliyatlarının temel fonksiyonu gıdaların alım miktarını kısıtlamaktır ve küçük bir mide hacmi sebebiyle bu kalan sürede gereken besin tüketimini ve sıvı alımını tamamlamaları mümkün olmayacaktır. Mevsimin yaz ayı olması ve hava sıcaklığın yükselmesi terleme ile sıvı kayıplarını daha da arttırır. Bu durum özellikle sıvı ve elektrolit dengesinin bozulmasına;  hastalarda tansiyon düşüklüğü, halsizlik, baş ağrıları, mide ve bağırsak problemleri, böbrek hastalıkları gibi ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşmalarına neden olabilir. 

Metabolizma Yavaşlar

Bir diğer konuda bu hastalarda orucun vücudu dengesiz terazi haline sokması. Ameliyat sonrası temel beslenme prensibi azar azar ve sık sık beslenmek, sık öğün yapmak.  Uzun süre aç kalmak ve bu açlığın Ramazan süresince devam eden bir düzen haline gelmesi, metabolizmayı alt üst edecek ve yavaşlatacaktır. Vücudumuz metabolizma hızını azaltırsa terazi kefeleri dengesiz hale gelir ve kilo vermenin durması, kilo sorunları yaşanması şeklinde karşımıza çıkar.

İftar Sonrası Sorunlar (Dumping Sendromu) Yaşanabilir

 Uzun süren açlık sonrası oruç açılırken, özellikle hızlı, bir anda ve büyük miktarda yemek yeme isteği ve tercih edilen yiyeceklerin yüksek kalorili, şeker içerikli karbonhidratlar olması durumunda mide çok hızlı bir şekilde boşalacağından  Dumping Sendromu dediğimiz ve halsizlik, sersemlik, terleme, titreme, bulantı, şiddetli kusma gibi belirtilerle ifade edilen durum ortaya çıkabilir.

Ayrıca, ameliyat olan hastaların öncesinde şeker hastalığı, insülin direnci gibi öyküleri varsa oruç ile birlikte kan şekeri dengesi sağlanamaz, ani düşüşler, iftar sonrası yükselmeler görülür ve sağlık risklerine sebep olacaktır.

Sonuç olarak; oruç tutmanın bir zararı olmayacağı ya da beslenme yetersizliğinin oluşmayacağı yönünde bir yaklaşım; hastaların beslenememelerine veya yetersiz  beslenmelerine ve ciddi sağlık sorunlarına neden olacaktır.

Bu nedenle ameliyatınızın 2 yılı tamamlanmış olsa dahi; oruç tutmaya başlamadan önce mutlaka hekiminize ve diyetisyeninize  danışmalı, biyokimyasal değerlendirmeniz yapılmalı ve uygun görülüp görülmediğinize karar verilmelidir. Oruç tutmanız uygun görüldüğünde de;  iftar ve sahur yemeklerinizin beslenme örüntüsü ve içeriği ile ilgili diyetisyeninizden destek alarak, sağlığınızı koruyacak optimum beslenme ile sağlıklı bir Ramazan ayını geçirebilirsiniz.

Bize emanet olan bedene iyi bakmak en büyük ibadettir.  Hayırlı Ramazanlar…

 

Prof. Dr. Oktay BANLI

Genel Cerrahi Uzmanı


Uzm. Dyt. Ümran YILMAZ

Dyt. Burçak YABANLI 

ADRES

Atatürk Bulvarı No: 185 Kat:4 (Grand Ankara Yanı)
Kavaklıdere/ANKARA - TÜRKİYE

E-POSTA

info@obezitecerrahiankara.com
www.obezitecerrahiankara.com

Whatsapp
Hemen Ara