Obezite nedir? Neden tedavi edilmelidir?

Obezite nedir? Neden tedavi edilmelidir?

Obezite, bütün dünyada ve ülkemizde gittikçe artan bir halk sağlığı sorunudur. Obezite en basit tanımıyla vücutta aşırı yağ birikimidir.  Obezitenin ya da diğer adıyla şişmanlığın hastalık boyutuna birçok kurum ve kuruluş farklı tanımlar getirmiştir.

Obezite, Obezite Ameliyatı

Dünya Sağlık Örgütü 1997 yılında yaptığı tanımlamada obeziteyi vücutta sağlığı kötü yönde etkileyecek düzeyde yağ birikimi olarak tanımlamıştır. ABD Ulusal Kalp Akciğer ve Kan Enstitüsü ise; şişmanlık karmaşık, çok nedenli ve süreğen olan ve kalıtım ile çevre şartlarının etkileşiminden oluşan bir hastalıktır şeklinde tanımlamıştır. Avrupa Laparoskopik Cerrahi Derneği ise; kişinin sağlığını tehdit edecek ve yaşam süresini etkileyecek boyutta olması durumuna şişmanlık demiştir.

Obezite, alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olması nedeniyle, vücudun enerji dengesinin bozulması ve vücut ağırlığında artış olmasıdır.

Obezite bir diğer deyişle; sağlığı bozacak ölçüde vücutta anormal ve aşırı yağ birikmesi ya da diğer bir tanımlamayla gösterge olarak yetişkin kadınlarda vücut ağırlığının ortalama %30 'dan fazlasının yağ olması, erkeklerde de yağ oranının % 25'ten fazla olmasıdır.


Obezite Nedir? Neden Tedavi Edilmelidir? Prof. Dr. Oktay BANLI


OBEZİTE, BİREYİN HAYAT KALİTESİNİ ETKİLEYEN VE DAHA DA ÖNEMLİSİ ÖLÜM RİSKİNİ GENEL OLARAK ARTTIRAN KRONİK BİR HASTALIK OLARAK TANIMLANMAKTADIR.

 

ADRES

Atatürk Bulvarı No: 185 Kat:4 (Grand Ankara Yanı)
Kavaklıdere/ANKARA - TÜRKİYE

E-POSTA

info@obezitecerrahiankara.com
www.obezitecerrahiankara.com

Whatsapp
Hemen Ara