Gastric Bypass Ameliyatı Hakkında Sorular

Gastric Bypass Ameliyatı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Karar Verirken;

1 - Gastric Bypass Ameliyatı Nasıl Bir Ameliyattır?

Gastric Bypass ameliyatı dünyada obezite cerrahisinde en çok uygulanan ameliyatların başında gelmektedir. Bu ameliyat temelde iki mekanizma ile insanlara kilo kaybı yaşatmaktadır. Ameliyatta küçük bir mide hacmi oluşturulmakta, bununla birlikte küçük olan mide daha sonra ince bağırsak ile bağlantı yapılarak gelen besinlerin büyük mideyi bypass ederek ince bağırsağa geçmesiyle çalışmaktadır.

Bu ameliyat ile kilo verme mekanizması 2 şekilde olmaktadır.

 1. Oluşturulan yeni küçük mide ile fazla gıda alımı engellenerek yemek yeme miktarı azaltılır
 2. Yeni küçük mide ile ince barsak arasında yapılan bağlantı sayesinde alınan gıdalar büyük mide ve duedonuma uğramadan direkt olarak ileri seviyeden ince barsağa geçiş gösterir, böylelikle alınan gıdaların emilimleri engellenir

 

2- Gastric Bypass Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

Laparoskopik olarak yapılabilir, böylelikle yara iyleşmesi daha hızlı olmakta ,ağrı daha az olmakta, hastanede kalış süresi kısalmaktadır.

Midenin kapasitesi küçültülür ve bağırsaklardaki emilim bir miktar bozulur hastalar daha çabuk doyarken aldıkları besinlerin kalorilerinide %30 oranında eksik alarak daha hızlı zayıflarlar

Ghrelin (açlık hormonu) üretilen midenin fundus bölgesi bloke edildiğinden iştah da azalmış olur ve hastalar daha az acıkır .

Yüksek kilolu hastalarda laproskopik olarak uygulanabilen bir ameliyat olduğundan daha az yara , daha az akciğer sorunu , daha az ağrı ve daha hızlı iyileşme sunar.

Revize edilebilir ve geri dönüşü vardır.

3- Gastric Bypass Ameliyatının Dezavantajları Nelerdir?

Beklenenden az kilo kaybı yada yeniden kilo alımı görülebilir , bu ihtimal teorik olarak bütün ameliyat türlerinde bulunur ancak bypass da tüp mideye nazaran daha az görülür.

Sıvı veya yumuşak yüksek kalorili besinler bağırsaklardan direk absorbe edilebildiğinden dumping sendromuna neden olacaktır.

Gastric Bypass ameliyatında mide - bağırsak yada bağırsak - bağırsak arasındaki anastomoz hatlarında darlıklar oluşabilir. bu darlıklar besin geçişlerini engelleyecek boyutta olursa endoskopik olarak açılmaları gerekebilir.

Gastric bypass ameliyatı alınan besinlerin kalorilerinden bir miktar kaçınmayı sağlasa da alınan besin öğelerinin yararlı kısımlarının da %30 a yakın daha az emilmesine neden olur. Buda zaman zaman hastalara vitamin, mineral hatta protein takviyesi yapılmasını gerektirebilir.

4- Gastric Bypass Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Her cerrahi işlemde olduğu gibi Gastric Bypass ameliyatlarında da potansiyel riskler ve potansiyel komplikasyonlar vardır. Obezite Kliniğinde bu risklerin en aza indirilmesi için uzman bir ekip tarafından karşılanırsınız. Gerek ameliyat öncesi , gerek ameliyat esnasında gerekse de ameliyat sonrasında alanında uzman bir ekip her zaman yanınızda olacaktır. Bununla birlikte;

Bariatrik cerrahi ameliyatları için genel riskler;

Kanama; Kanama riski %1 den az olağan görüldüğü için genellikle kan nakline ihtiyaç duyulmaz.

Enfeksiyon; En yaygın türleri yara , idrar yolu ve akciğer enfeksiyonlarıdır.

Emboli; Emboli riski ölümcül olabilir ve bu risk ameliyatdan sonra 3 hafta devam eder. Obezite cerrahisinden sonra bu risk %1 den azdır. Bunlarla birlikte en önemli ve ciddi komplikasyondur; ani ölümlere neden olabilir. Emboli riskini en aza indirmek için kan sulandırıcıları ve emboli çorapları (yada emboli makineleri) cerrahi ekibimiz tarafından sağlanmakta vede hasta en kısa zamanda yürümeye teşvik edilmektedir.

Gögüs Sorunları; Zatüre , aspirasyon ve akciğer sönmesi genel anestezi komplikasyonları olup bütün ameliyatlardan sonra görülebilme ihtimalleri vardır. Bu riskleri en aza indirmek için hasta eğer sigara kullanıyor ise sigarayı bırakmaya , ameliyat sonrasında erken yürüyüşlere başlamaya ve de nefes egzersisleri yapmaya teşvik edilir.

İnsizyonel Fıtıklar; Bu fıtıklar açık bariatrik cerrahi sonrası yaygın olmakla birlikte laparoskopik bariatrik cerrahi sonrası çok çok nadiren görülen komplikasyonlardır. İnsizyonel fıtık riski %1 den azdır ve meydana gelen fıtıklar çok küçük olup yakın bir tarih de iyleşme eğilimindedirler.

İnce bağırsak tıkanması; Açık bariatrik cerrahi sonrasında skar dokusu etrafındaki katlanma (yapışma) ince bağırsak geçişlerini bloke edebilir. Bağırsak tıkanmalarının diğer bir nedeni ise insizyonel fıtıklardır. Laparoskopik bariatrik cerrahi sonrasında bağırsak tıkanma riski çok düşüktür.Bununla birlikte oluşabilecek sorunlar yine laparoskopik olarak tamir edilebilir.

Yara Enfeksiyonu; Yara enfeksiyonları bütün ameliyatlarda olabilir. Açık ameliyatlarda bu oran %5 kadardır.Bu enfeksiyonların tedavisi bandaj , antibiyotik , drenaj yada tekrar yara yerinin tekrar açılmasını gerektirebilir. Enfeksiyon oluşmuş yaralarda genellikle uzun bir süre pansuman yapılarak ayakta tedavi sağlanır. Sigara içen hastalar yara enfeksiyonları açısından risk gurubundadırlar.

Dalak ve Diğer organlarda yaralanma; Dalak mide üst kısmında bulunmaktadır ve ameliyat sırasında nadirende olsa yaralanabilir. Laparoskopik bariatrik cerrahi esnasında dalak yaralanması oranı %1 den azdır.Dalak yaralanması gerçekleştiğinde ameliyat açık ameliyata dönüşebilir ve dalağın onarılması gerekebilir. Pankreatit nadir ancak bildirilen bir komplikasyondur (örn: karaciğer yaralanması ) Bunlar ise nadiren cerrahi müdahale gerektirir.

Bağırsak Delinmeleri; Nadiren bağırsak veya mide ameliyat esnasında delinebilir. Eğer delinme gerçekleşirse vede farkedilirse laparoskopik olarak onarılır ama bu durum ameliyatın başka bir tarihe ertelenmesine yada iptal edilmesine neden olabilir. Eğer delinme gerçekleşirse ve farkedilemezse ileri cerrahi teknikleri vede yoğun bakım gerektiren bir tedavi söz konusu olmaktadır. Böyle durumlarda hayatı tehlike söz konusudur.

Ölüm; Gastric Bypass ameliyatında ölüm riski 2/1000 dür. Ölüm riskini en aza indirmek için ameliyat ekibinin profosyonel olması şartdır fakat yinede hiçbir ameliyat için ölüm riski sıfıra indirilemez.

Gastric Bypass Ameliyatı İçin Spesifik Riskler;

Zımba Hatında (Stapler Hattında) Kaçak Oluşması; Gastric Bypass Mide ve bağırsaklar çelikden zımba hattıyla dikilmiştir. Eğer bu stapler hattı bozulur ve sızıntı yaparsa , karın zarı iltihaplanması , enfeksiyon ve apse riski vardır. Kaçak riski %2,5 den azdır. Kaçak oluştuğunda tedavi ikinci bir ameliyat ,drenaj ve bir süre yoğun bakım gerektirebilir. Kontrol altına alınmazsa hayatı tehlike yaratabilir.

Zımba Hatında (Stapler Hattında) Kanama Oluşması; Stapler hattında %1 den az olsada kanama riski bulunmaktadır.Genellikle herhangi bir işleme gerek kalmadan kendi kendine iyleşebilir. Bazı durumlarda biriken kanı dışarıya almak için ikinci bir operasyona, drenaja yada hastaya kan verilmesine ihtiyaç duyulabilir.

Anastomotik Darlık: Gastric bypass ameliyatları sonrası mide- bağırsak yada bağırsak- bağırsak arasındaki birleşme yerlerindeki anastomoz iyileştikçe skar denilen ve doğal olarak büzüşmeye meyilli bir doku gelişir. Bu da geçişleri daraltır. Sıklıkla gıdanın bir anastomozdan geçişi orayı açık tutar, ancak enflamasyon ve iyileşme süreci gerilmeyi imkansız hale getirirse, açıklık sıvıların bile geçemeyeceği hale gelebilir. Çözüm gastroendoskopi denen yöntemdir. Açıklık, içinden geçirilen bir balonla genişletilir. Bazen bu işlemin birkaç kez tekrarlanması gerekebilir.

Vitamin – Mineral Eksikliği; Vitamin ve mineral eksikliği Gastric Bypass ameliyatlarından sonra bağırsak anatomisi değiştirildiği için sıkça görülür vede D vitamini eksikliği ise normalde çok kilolu hastalarda yaygınca görülür bu nedenlerden ameliyatdan sonra hastalara  mineral ve vitamin destekleri önerilebilir.

Saç Dökülmesi; Obezite ameliyatlarından birkaç ay sonra hızlı kilo vermeye bağlı olarak saç tellerinde incelme ve şaç dökülmesi görülebilir. Bu genellikle geçici bir problemdir. Nedeni ise yetersiz protein alımıdır.

Kilo Vermede Başarısızlık; Obezite ameliyatlarından sonra beklenildiği kadar kilo verememe vede verilen kiloların geri alımı çok nadirende olsa görülebilir. Yeme bozuklukları, sıvı kalorilerle beslenmek , alkol alımı bu riskine neden olabilmektedir.

Sarkma; Bu genellikle karşılaşılan bir problemdir. Yüksek miktarda kilo kaybının akabinde ciltde sarkmalar ve buruşmalar olabilir. Verilen kilonun miktarı, cildin esnekliği, yaş, yapılan sporlar sarmalarının miktarını etkilemektedir. Gerekli durumlarda kliniğimizde hastalarımıza plastik ve rekonstrüktif cerrahi ameliyatları yapılmaktadır. 

Kapalı Ameliyatın Açık Ameliyata Dönüştürülmesi; Kapalı başlanan ameliyatlar zaman zaman güvenlik nedeni ile açık ameliyata dönüştürülebilir.

5- Gastric Bypass Ameliyatından Sonra Ne Kadar Kilo Verebilirim?

Gastric Bypass ameliyatından sonrası 1-2 yıllık dönemde fazla kilolarının %50-100 oranında verebilmeleri mümkündür. Kilo vermedeki başarı hastanın ameliyat sonrası diyet ve egzersiz programına uyması ile doğru orantılıdır. Gastric Bypass ameliyatından sonra 120 kg ile ameliyata girmiş bir hastanın 50-60 kg arasında kilo vermesi mümkündür.

6- Gastric Bypass Ameliyatı Benim İçin Uygun Ameliyat mı?

Gastric Bypass ameliyatı VKİ 35 den fazla olan , şeker hastalığı bulunan yada şekerli gıdalarla , alkolle, kolayla yada yüksek kalorili atıştırmalıklarla beslenen hastalar için daha uygun bir ameliyatdır.

7- Vucut Kitle İndeksi (VKİ) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

VKİ yani Vücuk Kitle İndeksi, vücut ağırlığının (kg cinsinden), boyun (metre cinsinden) karesine bölünmesi ile hesaplanır.

VKİ = kg / m2

Örn: 75 kg ağırlığında ve 1.80 metre boyunda bir bireyin Vücut Kitle İndeksi 23 tür.

VKİ sonucu, çocuklarda, hamile kadınlarda ve vücut geliştirme sporu yapan kaslı kişilerde doğru çıkmayacaktır. Bunun dışında her iki cinsiyet için, tüm yaşlarda bu değer kullanılır.

Eğer Vücut Kitle İndeksiniz (VKİ);

25 den küçük ise "Sağlıklı Kilo"

25 - 29.9 arasında ise "Kilolu"

30 - 39.9 arasında ise "Obez"

40 dan büyük ise "Morbid Obez" 

45 den büyük ise "Süper Obez" siniz demekdir

 

Ameliyat Öncesi;

8- Gastric Bypass Ameliyatını Olmak İçin Çok Sıra Beklermiyim ?

Hayır. Kliniğimiz birçok hastane ile anlaşmalı olup hastanelerin hepsinde obezite ameliyatlarını yapmaktadır. Buda hastanelerin kendi yoğunluklarından kaynaklanan bekleme sıkıntılarını minimuma indirmiştir.

9- Gastric Bypass Ameliyatından Önce Hangi Testleri Yaptırmam Lazım?

 • AKŞ –TKŞ                                                                         
 • ÜRE                                                                                                                                                    
 • KREATİNİN                                                                         
 • SODYUM                                                                           
 • POTASYUM                                                                     
 • TOTAL KOLESTROL                                                      
 • HDL                                                                                    
 • LDL                                                                                     
 • TRİGLİSERİD
 • LİPİD
 • AST
 • ALT
 • ALP
 • FE
 • DEMİR BAĞLAMA
 • FERRİTİN
 • B12
 • FOLİK ASİT
 • Ca
 • TOTAL  BİLÜRİBİN
 • D. BİLÜRİBİN
 • HEMOGRAM
 • PTT-PTZ
 • ST3, ST4, TSH 
 • HbA1c
 • KORTİZOL
 • HBS, HCV, HİV
 • KAN GRUBU
 • PAAC
 • EKG
 • ÜST ABDOMEN USG

Gerekli görüldüğünde diğer uzman doktorların kontrolü ve daha ileri testler yapılabilir.

10- Gastric Bypass Ameliyatından Önce Sigara ve Alkolü Bırakmalımıyım?

Bütün obezite ameliyatlarından önce anestezi doktorumuza sigara-alkol alışkanlıklarınızı bildirmeniz gerekmektedir. Ameliyat gününden 5 gün öncesinde sigaranın 10 gün öncesinde de alkol kullanımının bırakılması ameliyat esnasında daha rahat bir ameliyat geçirmenizi sağlayacağı unutulmamalıdır.

11- Gastric Bypass Ameliyatından Kaç Gün Önce Hastaneye Yatmalımıyım?

Genellikle obezite ameliyatlarından 24 saat öncesi hastaneye yatılmasını öneririz.

12- Gastric Bypass Ameliyatından Ne Kadar Önce Yemeyi-İçmeyi Bırakmalıyım?

Obezite ameliyatı olmadan bir gün önce sıvı diyetine girilmeli katı yiyecekler yenilmemelidir. Gece 12den sonrada yemek tamamen bırakılmalıdır. Ameliyat saatinden 8 saat önce agızdan su alımıda tamamen bırakılmalıdır.

Gastric Bypass Ameliyatında Ameliyat ve Hastane Süreci;

13- Gastric Bypass Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Gastric Bypass ameliyatları genellikle 80-120 dk kadar sürmektedir. Hastanın ameliyata hazırlanması ve uyutulması 20-25 dk ve hastanın ameliyatdan sonra uydandırılması da 20-25 dk kadar sürmektedir.

14- Gastric Bypass Ameliyatına Girmeden Alıp Hastaneye Vermem Gereken Bir şey Varmı?

Gastric Bypass ameliyatlarından önce alınması gereken Enboli Çorabı – Triflo kliniğimiz tarafından hastalarımız için temin edilmektedir.

15- Emboli Makinesimi – Emboli Çorabımı Benim İçin Uygun?

Emboli obezite ameliyatlarında önemli bir riskdir , bu riski en az duzeye indirmek için emboli makineleri ve emboli çorapları kullanılmaktadır. Vucut kitle indeksi (VKİ) < 55 kg/m2 olan hastalarda emboli çorabı yeterli olmakta fakat vucut kitle indeksi (VKİ) > 55 kg/m2 vede yüksek risk gurubu hastalarda emboli makinesi kullanılır.

16- Gastric Bypass Ameliyatından Ne Kadar Önce Ameliyathaneye Alınırım?

Ameliyatdan yaklaşık 20-25 dk önce hasta ameliyathaneye alınır.

17- Gastric Bypass Ameliyatından Önce Sonda Takılırmı?

Tüm obezite ameliyatlarından önce sonda takılır.

18- Ameliyat Ekibi Kimlerden Oluşur?

Ameliyat ekibi;

Obezite Cerrahı

Genel Cerrah

Anestezi Doktoru

Anestezi Hemşiresi

Ameliyat Teknisyeni

Yardımcı Personel

19- Gastric Bypass Ameliyatından Sonra Uyanmam Ne Kadar Sürer?

Gastric Bypass ameliyatlarından sonra hastaya göre değişmekle birlikte 15 dk ile 25 dk arasında değişir.

20- Gastric Bypass Ameliyatından Sonra Çok Ağrım Olurmu?

Genellikle ameliyatın hemen sonrasında ameliyathaneden henüz çıkmadan ağrı kesiciler yapılmaktadır. Gerekirse hastaya ağrı kesici serum takılabilmektedir. Ağrı kesicilerin hastaya etki etme süresi boyunca; hastadan hastaya değişecek ağrı eşiği dozunda bir miktar ağrı olabilmektedir.

21- Gastric Bypass Ameliyatından Sonra Ne Kadar Yoğun Bakımda Kalırım?

Gastric Bypass ameliyatından sonra beklenen yoğun bakımda kalma süresi bir gündür.

22- Yoğun Bakımda Giyinik Olmak İstiyorum Mümkün mü?

Yoğun bakimda hastane politikalarına göre genellikle hastalar hastane önlükleri ile yada üstleri örtülü olacak şekilde çıplak yatmaktadırlar. Hassasiyetlerinizi bize bildirdiğiniz takdirde yoğun bakımda giyinik olmanızı sağlayabiliriz. Hastanın hassasiyetleri kliniğimiz için önemli bir konudur.

23- Gastric Bypass  Ameliyatında Nazo Gastric Sonda Takılır mı?

Nazo gastric sonda her hastaya mutlaka takılmaz. Ameliyatınız sırasında nazo gastric sonda takılıp takılmamasına cerrahınız tarafından karar verilir.

24- Gastric Bypass  Ameliyatından Sonra Refakatçiye İhtiyacım olacakmı?

Evet, tüm obezite ameliyatlarımızdan sonra hastanın yanında refakatçi bulunmasını istemekteyiz.

25- Gastric Bypass  Ameliyatında Diren Takılırmı?

Bütün obezite ameliyatlarından sonra diren takılmaktadır. Diren 4-5 gün sonra çekilir. Diren çekme acısız bir işlemdir.

26- Gastric Bypass  Ameliyatından Sonra Ne Kadar Hastanede Kalırım?

Gastric Bypass  ameliyatlarından sonra hastanede kalış süresi hastanın iyileşme sürecine bağlı olarak değişkenlik gösterse de genellikle hasta 1 gün yoğun bakım 2 gün servis de yatırılmaktadır. 

Gastric Bypass  Ameliyatı Olup Hastaneden Çıktıktan Sonra; 

27- Hastaneden Çıktıktan Sonra Benimle İlgilenecek Ekip Kimlerden Oluşacak?

Hastaneden taburcu olduktan sonra rutin kontrolleriniz ve ameliyattan maksimum başarı sağlayabilmeniz için ekibimizin iletişim halinde olmanızı bekleriz.

Hastaneden taburcu olduktan sonra sizinle ilgilenecek ekip;

Obezite Cerrahı

Diyetisyen

Koordinatör

Sekreter’ den oluşmaktadır.

28- Hastaneden Çıktıktan Sonra Reçetemde Hangi İlaçlar Olacak ve Bunlara Ne Kadar Süre Devam Etmem Gerekecek?

Antibiyotik

Ağrı Kesici

Kas Gevşetici

Mide Koruyucu

Mide bulantısı önleyici

Safra kesesi taşı önleyici

Kan Sulandırıcı

29- Gastric Bypass  Ameliyatından Sonra Normal Yaşantıma Dönmem Ne Kadar Zaman Alır?

Gastric Bypass ameliyatlarından sonra genellikle hastalarımıza 15 gün ev istirahatı önermekteyiz. Hasta 15 gün sonra masa başı çalışıyor ise işine dönebilmektedir. Yoğun fiziksel aktivite gerektiren işler için ve spora başlamak için ise en az 30 gün beklenmesi tavsiye dilir.

30- Ameliyat Sonrası İstirahat İçin Rapor Alabilirmiyim?

Gastric Bypass ameliyatlarından sonra 30 güne kadar istirahat raporu verilmektedir.

31- Gastric Bypass  Ameliyatından Sonra Askerlik Yapamaz Raporu Alabilirmiyim?

Gastric Bypass ameliyatı olan askerlik çağı gelmiş hastalar askerden muaf sayılmaktadır. Bu durumda yapmanız gereken epikriz raporunuzla birlikte askerlik muayenesine gitmektir. 

32- Gastric Bypass  Ameliyatından Ne Kadar Sonra Banyo Yapabilirim?

Gastric Bypass ameliyatlarından 5-6 gün sonra banyo yapabilirsiniz.

33- Gastric Bypass Ameliyatlarından Sonra Vitamin – Mineral , Kalsiyum veya Protein Kullanmak Zorundamıyım?

Obezite ameliyatlarından sonra hızlı kilo vermeye bağlı olarak vitamin-mineral, kalsiyum veya protein eksikleri olabilmektedir. Gastric Bypass ameliyatından sonra bağırsaklardaki emilim bozukluğundan kaynaklı olarak vitamin ve mineral eksiklikleri tüp mide ve kelepçeye oranla daha fazla oranda olabilmektedir.Bunlar rutin kontroller sırasında anlaşılmaktadır. Gerek görüldüğünde uygun zaman aralıkları ile doktor kontrolünde vitamin ve mineral takviyeleri kullandırılmaktadır.

34- Gastric Bypass Ameliyatından Ne Kadar Sonra Hamile Kalabilirim?

Gastric Bypass ameliyatından en az bir buçuk sene (18 ay) sonra hamile kalınabilinir. Daha erken hamilelik yeterli beslenme sağlanamayacağından anne ve bebeğin sağlığını tehlikeye atmaktadır. Erken hamileliklerde ise hasta mutlaka kadın doğum doktoru ile aynı anda obezite cerrahının ve bariatrik diyetisyeninin de kontrolünde olmalıdır.

35- Gastric Bypass Ameliyatından Ne Kadar Sonra Cinsel Yaşantıma Devam Edebilirim?

Bütün obezite ameliyatlarından sonra hastalara yüksek efor sarf edecekleri aktivitelerden 15 gün uzak durmalarını tavsiye ederiz.

36- Gastric Bypass Ameliyatından Sonra Kilo Vermem Ne Kadar Süre Devam Eder?

Gastric Bypass ameliyatlarından sonra kilo verme yaklaşık 1,5-2 sene kadar devam etmektedir. Bazı durumlarda hastalar fazla kilolarını bu süreç tamamlamadan verebilmekte ve kilo vermeleri daha erken dönemlerde durabilmektedir.

Viki Hesaplama

Vücut Kitle İndeksi (BMI) Yetişkin bir insanın kilosunun boyuna göre normal olup olmadığını gösteren bir göstergedir.

Boy : cm
Kilo : kg
VKİ : kg/m2
Durum:
 


ADRES

Atatürk Bulvarı No: 185 Kat:4 (Grand Ankara Yanı)
Kavaklıdere/ANKARA - TÜRKİYE

E-POSTA

info@obezitecerrahiankara.com
www.obezitecerrahiankara.com

Whatsapp
Hemen Ara