Obezite Ameliyatı Sonrası Saç Dökülmesi Olurmu?

Obezite Ameliyatı Sonrası Saç Dökülmesi Olurmu?

Obezite ameliyatı sonrası saç dökülmesi olurmu; obezite ameliyatı sonrası en çok merak edilen sorulardan biri de özellikle kadın hastalarımızın kâbusu, “Saçlarım ne olacak?” sorusu. Hastaların daha ameliyata girmeden endişe ve kaydı duyduğu süreçlerden biri de saç dökülmesi. Saç dökülmesi kişinin hayatını tehdit eden bir süreç olmasa da sosyal hayatını olumsuz etkileyen bir durum.

Ameliyat sonrasında herkesin saçı dökülecek diye bir kural yok. Bu süreçle ilgili ameliyat öncesi kişinin profilinin değerlendirilmesi ameliyat sonrası kadar önemli. Saçımızın kalitesini ve dökülmesini etkileyen birçok faktörü söylemek mümkün.

Başta psikolojik stres, genetik ve çevresel faktörler olmak üzere doğumlar, tiroid bezi hastalıkları, beslenme düzeni ve örüntüsü saçların dökülmesine neden olabilmektedir. Demir yetersizliğine bağlı aneminiz varsa saçınız dökülebilir. Tiroid hormonu ile ilgili bir probleminiz varsa saçınız dökülebilir. B vitaminleri ile ilgili özellikle Biotin eksikliğine bağlı saçınız dökülebilir. Yeterli miktarda protein almıyorsanız saçınız dökülebilir. Yeterli miktarda çinko almıyorsanız saçınız dökülebilir. Cerrahi sonrası hastaların takip edilmesinin önemli sebeplerinden biri de budur. Bir estetik kaygıyı hayatımızdan uzaklaştırırken başka bir estetik kaygıyı hayata dâhil etmemek gerekir. Bu sebeple ameliyat sonrası 3’ er aylık dönemlerde biyokimyasal taramaların yapılması ve besin öğelerinin kişinin kanında ve vücudunda yeterli olup olmadığına mutlaka bakılması gerekir. Bir eksiklik varsa onun dengelenmesi sağlanmalıdır. Biyokimyasal tarama sonuçlarında besin öğelerinin eksikliğine dair herhangi bir bulgu da bulunmayabilir. Bazen bütün bulgular normal olduğu ya da eksiklik olmadığı halde dökülmeler olabilir. Ancak bu kalıcı bir problem değildir. Hızlı kilo verilmesine bağlı olarak beden travmalara çeşitli şekillerde cevap verir. Bazen ilk etkilenen saç ve tırnaklar olabilir. Daha sonra bedenin, rebound dediğimiz refleks olarak tabir edilen durumdan çıkmasını takiben tırnaklarımız ve saçlarımız sağlıklı bir şekilde hızla eski haline dönmektedir.

Viki Hesaplama

Vücut Kitle İndeksi (BMI) Yetişkin bir insanın kilosunun boyuna göre normal olup olmadığını gösteren bir göstergedir.

Boy : cm
Kilo : kg
VKİ : kg/m2
Durum:
 


ADRES

Atatürk Bulvarı No: 185 Kat:4 (Grand Ankara Yanı)
Kavaklıdere/ANKARA - TÜRKİYE

E-POSTA

info@obezitecerrahiankara.com
www.obezitecerrahiankara.com

Whatsapp
Hemen Ara