Tüp Mide Ameliyatı Hakkında Sorular

Tüp Mide Ameliyatı Hakkında Sorular

tup-mide Tüp Mide Ameliyatı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Karar Verirken;

1- Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Bir Ameliyattır?

Sleeve gastrektomi aynı zamanda “uzunlamasına gastrektomi” veya “tüp mide” olarak da adlandırılmaktadır.

Midenin büyük kenarı kesilip çıkarılarak hacmi %80-85 küçültülmüş bir mide tüpü oluşturulur.

Tüp Mide Ameliyatında , 2 mekanizma ile kilo kaybı olmaktadır: Mide hacminin küçültülmesi ile mekanik bir kısıtlanma ve mide hareketlerinin azaltılmasına bağlı kilo kaybı, 

Ghrelin olarak bilinen bir maddeyi üreten mide dokusu çıkarıldığından hormonsal bir değişiklik meydana gelmesi sonucu kilo kaybı olur. Ghrelin midenin fundus denilen üst parçasındaki oksintik hücrelerce üretilen 28 amino-asitlik bir peptit proteindir . Beyindeki hipotalamus ya da pituiter bölgedeki reseptörlerinin aktivasyonu ile düzenlenen kuvvetli bir oreksijenik (iştah arttırıcı) bir peptittir .Mide fundusunun her bir gramında, oniki parmak bağırsağına göre 10-20 kat daha fazla ghrelin bulunmaktadır. Tüp Mide Ameliyatında ghrelin üretilen midenin fundus bölgesi çıkarıldığından iştah da azalmış olur ve kilo kaybı meydana gelir.

2- Tüp Mide Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

 • Laparoskopik olarak yapılabilir, böylelikle yara iyleşmesi daha hızlı olmakta ,ağrı daha az olmakta, hastanede kalış süresi kısalmaktadır.
 • Midenin kapasitesi küçültülür fakat fonksiyonları değiştirilmediğinden birçok besin gurubunun az olarak tüketilmesine olanak sağlar.
 • Ghrelin (açlık hormonu) üretilen midenin fundus bölgesi çıkarıldığından iştah da azalmış olur ve kilo kaybı meydana gelir.
 • Pilor (mide kapakçığı) korunduğu için, dumping sendromu önlenir. Besinler mideyi daha geç terk ettiği için daha uzun süre tokluk hissi yaşanır.
 • Ülser oluşma riski en aza indirilir.
 • Bağırsak bypassından kaçınılarak; bağırsak tıkanıklığı, marjinal ülser, anemi, osteoporoz (kemik erimesi) , protein ve vitamin eksikliği riski ortadan kaldırılır.
 • İkili ameliyatlar için uygun çok yüksek VKİ ne sahip hastalarda (VKİ> 55 kg/m2) ilk aşama ameliyat için çok etkili sonuçlar verir.
 • Anemisi olan veya bağırsak bypassının ileri dönem komplikasyonlarından endişe duyan hastalar için ve de crohn hastalığı olanlar veya bağırsak bypassı için yüksek risk taşıyan hastalar için ideal bir tercihdir.
 • Yüksek kilolu hastalarda laproskopik olarak uygulanabilen bir ameliyat olduğundan daha az yara , daha az akciğer sorunu , daha az ağrı ve daha hızlı iyleşme sunar.
 • Tüp mide ameliyatı daha sonra ikinci bir ameliyat ile bypassa ve doudenal switche çevrilebilir.

3- Tüp Mide Ameliyatının Dezavantajları Nelerdir?

 • Beklenenden az kilo kaybı yada yeniden kilo alımı görülebilir , bu ihtimal teorik olarak bütün ameliyat türlerinde bulunur ancak bypass da tüp mideye nazaran daha az görülür.
 • Çok yüksek VKİ ne sahip hastalarda (VKİ> 55 kg/m2) fazla kilonun geri kalanını kaybetmek için genellikle ikinci bir obezite ameliyatına gerek duyulur. İki aşamalı obezite ameliyatları çok yüksek VKİ ne sahip hastalarda daha etkili ve güvenli sonuçlar doğururlar.
 • Sıvı veya yumuşak yüksek kalorili besinler absorbe edilebildiğinden kilo vermeyi yavaşlatacaktır.
 • Tüp mide ameliyatlarında mide boydan boya kesildiği için bu dikiş hattında (stapler hattında) bazen kaçaklar ve kanamalar oluşabilir.
 • Midenin kesilen kısmı karından çıkartıldığından geri dönüşümü olan bir ameliyat değildir. Ama bypassa ve doudenal switche çevrilebilir.

4- Tüp Mide Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Her cerrahi işlemde olduğu gibi Tüp Mide ameliyatlarında da potansiyel riskler ve potansiyel komplikasyonlar vardır. Obezite Kliniğinde bu risklerin en aza indirilmesi için uzman bir ekip tarafından karşılanırsınız. Gerek ameliyat öncesi , gerek ameliyat esnasında gerekse de ameliyat sonrasında alanında uzman bir ekip her zaman yanınızda olacaktır. Bununla birlikte;

Bariatrik cerrahi ameliyatları için genel riskler;

Kanama; Kanama riski %1 den az olağan görüldüğü için kan nakline ihtiyaç duyulmaz.

Enfeksiyon; En yaygın türleri yara , idraryolu ve akciğer enfeksiyonlarıdır.

Emboli; Emboli riski ölümcül olabilir ve bu risk ameliyatdan sonra 3 hafta devam eder. Obezite cerrahisinden sonra bu risk %1 den azdır. Bunlarla birlikte en önemli ve ciddi komplikasyondur; ani ölümlere neden olabilir. Emboli riskini en aza indirmek için kan sulandırıcıları ve emboli çorapları (yada emboli makineleri) cerrahi ekibimiz tarafından sağlanmakta vede hasta en kısa zamanda yürümeye teşvik edilmektedir.

Gögüs Sorunları; Zatüre , aspirasyon ve akciğer sönmesi genel anestezi komplikasyonları olup bütün ameliyatlardan sonra görülebilme ihtimalleri vardır. Bu riskleri en aza indirmek için hasta eğer sigara kullanıyor ise sigarayı bırakmaya , ameliyat sonrasında erken yürüyüşlere başlamaya ve de nefes egzersisleri yapmaya teşvik edilir.

İnsizyonel Fıtıklar; Bu fıtıklar açık bariatrik cerrahi sonrası yaygın olmakla birlikte laparoskopik bariatrik cerrahi sonrası çok çok nadiren görülen komplikasyonlardır. İnsizyonel fıtık riski %1 den azdır ve meydana gelen fıtıklar çok küçük olup yakın bir tarih de iyleşme eğilimindedirler.

İnce bağırsak tıkanması; Açık bariatrik cerrahi sonrasında skar dokusu etrafındaki katlanma (yapışma) ince bağırsak geçişlerini bloke edebilir. Bağırsak tıkanmalarının diğer bir nedeni ise insizyonel fıtıklardır. Laparoskopik bariatrik cerrahi sonrasında bağırsak tıkanma riski çok düşüktür.Bununla birlikte oluşabilecek sorunlar yine laparoskopik olarak tamir edilebilir.

Yara Enfeksiyonu; Yara enfeksiyonları bütn ameliyatlarda olabilir. Açık ameliyatlarda bu oran %5 kadardır.Bu enfeksiyonların tedavisi bandaj , antibiyotik , drenaj yada tekrar yara yerinin tekrar açılmasını gerektirebilir. Enfeksiyon ouşmuş yaralarda genellikle uzun bir süre pansuman yapılarak ayakta tedavi sağlanır. Sigara içen hastalar yara enfeksiyonları açısından risk gurubundadırlar.

Dalak ve Diğer organlarda yaralanma; Dalak mide üst kısmında bulunmaktadır ve ameliyat sırasında nadirende olsa yaralanabilir. Laparoskopik bariatrik cerrahi esnasında dalak yaralanması oranı %1 den azdır.Dalak yaralanması gerçekleştiğinde ameliyat açık ameliyata dönüşebilir ve dalağın onarılması gerekebilir. Pankreatit nadir ancak bildirilen bir komplikasyondur (örn: karaciğer yaralanması ) Bunlar ise nadiren cerrahi müdahale gerektirir.

Bağırsak Delinmeleri; Nadiren bağırsak veya mide ameliyat esnasında delinebilir. Eğer delinme gerçekleşirse vede farkedilirse laparoskopik olarak onarılır ama bu durum ameliyatın başka bir tarihe ertelenmesine yada iptal edilmesine neden olabilir. Eğer delinme gerçekleşirse ve farkedilemezse ileri cerrahi teknikleri vede yoğun bakım gerektiren bir tedavi söz konusu olmaktadır. Böyle durumlarda hayatı tehlike söz konusudur.

Ölüm; Laparoskopik Sleeve Gastrektomi (Tüp Mide) ameliyatında ölüm riski 1/1000 dür. Bu oran Gastric Band (Kelepçe ) den yüksek Gastric Bypass (Mide Bypassı) ameliyatından düşüktür. Ölüm riskini en aza indirmek için ameliyat ekibinin profosyonel olması şartdır fakat yinede hiçbir ameliyat için ölüm riski sıfıra indirilemez.

Sleeve Gastrektomi (Tüp Mide ) Ameliyatı İçin Spesifik Riskler;

Zımba Hatında (Stapler Hattında) Kaçak Oluşması; Sleeve Gastrektomi (Tüp Mide) Mide çelikden zımba hattıyla ikiye bölünmüştür. Eğer bu stapler hattı bozulur ve sızıntı yaparsa , karın zarı iltihaplanması , enfeksiyon ve apse riski vardır. Kaçak riski %2,5 den azdır. Kaçak oluştuğunda tedavi ikinci bir ameliyat ,drenaj ve bir süre yoğun bakım gerektirebilir. Kontrol altına alınmazsa hayatı tehlike yaratabilir.

Zımba Hatında (Stapler Hattında) Kanama Oluşması; Stapler hattında %1 den az olsada kanama riski bulunmaktadır.Genellikle herhangi bir işleme gerek kalmadan kendi kendine iyleşebilir. Bazı durumlarda biriken kanı dışarıya almak için ikinci bir operasyona, drenaja yada hastaya kan verilmesine ihtiyaç duyulabilir.

Vitamin – Mineral Eksikliği; Sleeve Gastrektomi (Tüp Mide ) ameiyatlarında bağırsak anatomisi herhangi bir şekilde değiştirilmedi için vitamin ve mineral eksikliğine neden olmaz. Vitamin ve mineral eksikliği tüp mide ameliyatlarından sonra nadiren görülür. D vitamini eksikliği normalde çok kilolu hastalarda yaygınca görülür bu nedenle ameliyatdan sonra hastalara multivitamin önerilir.

Saç Dökülmesi; Obezite ameliyatlarından birkaç ay sonra hızlı kilo vermeye bağlı olarak saç tellerinde incelme ve şaç dökülmesi görülebilir. Bu genellikle geçici bir problemdir. Nedeni ise yetersiz protein alımıdır.

Kilo Vermede Başarısızlık; Obezite ameliyatlarından sonra beklenildiği kadar kilo verememe vede verilen kiloların geri alımı çok nadirende olsa görülebilir. Yeme bozuklukları, sıvı kalorilerle beslenmek , alkol alımı bu riskine neden olabilmektedir.

Sarkma; Bu genellikle karşılaşılan bir problemdir. Yüksek miktarda kilo kaybının akabinde ciltde sarkmalar ve buruşmalar olabilir. Verilen kilonun miktarı, cildin esnekliği, yaş, yapılan sporlar sarmalarının miktarını etkilemektedir. Gerekli durumlarda kliniğimizde hastalarımıza plastik ve rekonstrüktif cerrahi ameliyatları yapılmaktadır. Bu ameliyatlar için uzman bir plastik ve rekonstrüktif cerrah ekibimizde bulunmaktadır.

Kapalı Ameliyatın Açık Ameliyata Dönüştürülmesi; Kapalı başlanan ameliyatlar zaman zaman güvenlik nedeni ile açık ameliyata dönüştürülebilir.

5- Tüp Mide Ameliyatından Sonra Ne Kadar Kilo Verebilirim?

Tüp mide ameliyatından sonrası 1-2 yıllık dönemde fazla kilolarının %40-100 oranında verebilmeleri mümkündür. Kilo vermedeki başarı hastanın ameliyat sonrası diyet ve egzersiz programına uyması ile doğru orantılıdır. Tüp mide ameliyatından sonra 120 kg ile ameliyata girmiş bir hastanın 45-55 kg arasında kilo vermesi mümkündür.

6- Tüp Mide Ameliyatı Benim İçin Uygun Ameliyat mı?

Tüp mide ameliyatı VKİ 35 den fazla olan , şeker hastalığı bulunmayan , miktar olarak çok ve katı gıdalarla ağırlıklı olarak hamur işi ve et ile beslenen , şekerli gıdalara , alkole vede kolaya bağımlılıkları bulunmayan hastalar için daha uygun bir ameliyatdır.

Bununla birlikde süper obez dediğimiz (VKİ> 55) hastalar içinde ilk aşama ameliyat olarak uygulanır. Bu tip uygulamalarda 2 sene sonunda hasta ikinci bir obezite ameliyatına (gastric bypass yada duedonal switch) alınarak normal kilosuna inmesi planlanır.

7- Vucut Kitle İndeksi (VKİ) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

VKİ yani Vücuk Kitle İndeksi, vücut ağırlığının (kg cinsinden), boyun (metre cinsinden) karesine bölünmesi ile hesaplanır.

VKİ = kg / m2

Örn: 75 kg ağırlığında ve 1.80 metre boyunda bir bireyin Vücut Kitle İndeksi 23 tür.

VKİ sonucu, çocuklarda, hamile kadınlarda ve vücut geliştirme sporu yapan kaslı kişilerde doğru çıkmayacaktır. Bunun dışında her iki cinsiyet için, tüm yaşlarda bu değer kullanılır.

Eğer Vücut Kitle İndeksiniz (VKİ);

25 den küçük ise "Sağlıklı Kilo"

25 - 29.9 arasında ise "Kilolu"

30 - 39.9 arasında ise "Obez"

40 dan büyük ise "Morbid Obez" siniz.

 

Ameliyat Öncesi;

8- Tüp Mide Ameliyatını Olmak İçin Çok Sıra Beklermiyim ?

Hayır. Kliniğimiz 4 hastane ile anlaşmalı olup 4 hastanede birden obezite ameliyatlarını yapmaktadır. Buda hastanelerin kendi yoğunluklarından kaynaklanan bekleme sıkıntılarını minimuma indirmiştir.

9- Tüp Mide Ameliyatından Önce Hangi Testleri Yaptırmam Lazım?

 • AKŞ –TKŞ                                                                         
 • ÜRE                                                                                                                                                    
 • KREATİNİN                                                                         
 • SODYUM                                                                           
 • POTASYUM                                                                     
 • TOTAL KOLESTROL                                                      
 • HDL                                                                                    
 • LDL                                                                                     
 • TRİGLİSERİD
 • LİPİD
 • AST
 • ALT
 • ALP
 • FE
 • DEMİR BAĞLAMA
 • FERRİTİN
 • B12
 • FOLİK ASİT
 • Ca
 • TOTAL  BİLÜRİBİN
 • D. BİLÜRİBİN
 • HEMOGRAM
 • PTT-PTZ
 • ST3, ST4, TSH 
 • HbA1c
 • KORTİZOL
 • HBS, HCV, HİV
 • KAN GRUBU
 • PAAC
 • EKG
 • ÜST ABDOMEN USG

Gerekli görüldüğünde diğer uzman doktorların kontrolü ve daha ileri testler yapılabilir.

 

10- Tüp Mide Ameliyatından Önce Sigara ve Alkolü Bırakmalımıyım?

Bütün obezite ameliyatlarından önce anestezi doktorumuza sigara-alkol alışkanlıklarınızı bildirmeniz gerekmektedir. Ameliyat gününden 5 gün öncesinde sigaranın 10 gün öncesinde de alkol kullanımının bırakılması ameliyat esnasında daha rahat bir ameliyat geçirmenizi sağlayacağı unutulmamalıdır.

 

11- Tüp Mide Ameliyatından Kaç Gün Önce Hastaneye Yatmalımıyım?

Genellikle obezite ameliyatlarından 24 saat öncesi hastaneye yatılmasını öneririz.

 

12- Tüp Mide Ameliyatından Ne Kadar Önce Yemeyi-İçmeyi Bırakmalıyım? 

Obezite ameliyatı olmadan bir gün önce sıvı diyetine girilmeli katı yiyecekler yenilmemelidir. Gece 12den sonrada yemek tamamen bırakılmalıdır. Ameliyat saatinden 8 saat önce agızdan su alımıda tamamen bırakılmalıdır.

 

Tüp Mide Ameliyatında Ameliyat ve
Hastane Süreci;

13- Tüp Mide Ameliyatı Ne Kadar Sürer? 

Tüp mide ameliyatları genellikle 60-80 dk kadar sürmektedir. Hastanın ameliyata hazırlanması ve uyutulması 20-25 dk ve hastanın ameliyatdan sonra uydandırılması da 20-25 dk kadar sürmektedir.

 

14- Tüp Mide Ameliyatına Girmeden Alıp Hastaneye Vermem Gereken Bir şey Varmı? 

Tüp mide ameliyatlarından önce alınması gereken Enboli Çorabı – Triflo kliniğimiz tarafından hastalarımız için temin edilmektedir.

 

15- Emboli Makinesimi – Emboli Çorabımı Benim İçin Uygun?

Emboli obezite ameliyatlarında önemli bir riskdir , bu riski en az duzeye indirmek için emboli makineleri ve emboli çorapları kullanılmaktadır. Vucut kitle indeksi (VKİ) < 55 kg/m2 olan hastalarda emboli çorabı yeterli olmakta fakat vucut kitle indeksi (VKİ) > 55 kg/m2 vede yüksek risk gurubu hastalarda emboli makinesi kullanılır.

16- Tüp Mide Ameliyatından Ne Kadar Önce Ameliyathaneye Alınırım?

Ameliyatdan yaklaşık 20-25 dk önce hasta ameliyathaneye alınır.

 

17- Tüp Mide Ameliyatından Önce Sonda Takılırmı?

Tüm obezite ameliyatlarından önce sonda takılır.

 

18- Ameliyat Ekibi Kimlerden Oluşur?

Ameliyat ekibi;

Obezite Cerrahı

Genel Cerrah

Anestezi Doktoru

Anestezi Hemşiresi

Ameliyat Teknisyeni

Yardımcı Personel

 

19- Tüp Mide Ameliyatından Sonra Uyanmam Ne Kadar Sürer?

Tüp mide ameliyatlarından sonra hastaya göre değişmekle birlikte 15 dk ile 25 dk arasında değişir.

 

20- Tüp Mide Ameliyatından Sonra Çok Ağrım Olurmu?

Genellikle ameliyatın hemen sonrasında ameliyathaneden henüz çıkmadan ağrı kesiciler yapılmaktadır. Ağrı kesicilerin hastaya etki etme süresi boyunca; hastadan hastaya değişecek ağrı eşiği dozunda bir miktar ağrı olabilmektedir.

 

21- Tüp Mide Ameliyatından Sonra Ne Kadar Yoğun Bakımda Kalırım? 

Tüp mide ameliyatından sonra beklenen yoğun bakımda kalma süresi bir gündür.

 

22- Yoğun Bakımda Giyinik Olmak İstiyorum Mümkün mü?

Yoğun bakimda hastane politikalarına göre genellikle hastalar hastane önlükleri ile yada üstleri örtülü olacak şekilde çıplak yatmaktadırlar. Hassasiyetlerinizi bize bildirdiğiniz takdirde yoğun bakımda giyinik olmanızı sağlayabiliriz. Hastanın hassasiyetleri kliniğimiz için önemli bir konudur.

 

23- Tüp Mide Ameliyatında Nazo Gastric Sonda Takılır mı?

Nazo gastric sonda her hastaya mutlaka takılmaz. Ameliyatınız sırasında nazo gastric sonda takılıp takılmamasına cerrahınız tarafından karar verilir.

 

24- Tüp Mide Ameliyatından Sonra Refakatçiye İhtiyacım olacakmı? 

Evet, tüm obezite ameliyatlarımızdan sonra hastanın yanında refakatçi bulunmasını istemekteyiz.

 

25- Tüp Mide Ameliyatında Diren Takılırmı?

Bütün obezite ameliyatlarından sonra diren takılmaktadır. Diren 4-5 gün sonra çekilir. Diren çekme acısız bir işlemdir.

 

26- Tüp Mide Ameliyatından Sonra Ne Kadar Hastanede Kalırım?

Tüp mide ameliyatlarından sonra hastanede kalış süresi hastanın iyileşme sürecine bağlı olarak değişkenlik gösterse de genellikle hasta 1 gün yoğun bakım 2 gün servis de yatırılmaktadır.

 

Tüp Mide Ameliyatı Olup Hastaneden Çıktıktan Sonra;

 

 27- Hastaneden Çıktıktan Sonra Benimle İlgilenecek Ekip Kimlerden Oluşacak?

 Hastaneden taburcu olduktan sonra rutin kontrolleriniz ve ameliyattan maksimum başarı sağlayabilmeniz için ekibimizin iletişim halinde olmanızı bekleriz.

Hastaneden taburcu olduktan sonra sizinle ilgilenecek ekip;

Obezite Cerrahı

Diyetisyen

Koordinatör

Sekreter’ den oluşmaktadır.

 

28- Hastaneden Çıktıktan Sonra Reçetemde Hangi İlaçlar Olacak ve Bunlara Ne Kadar Süre Devam Etmem Gerekecek?

Antibiyotik

Ağrı Kesici

Kas Gevşetici

Mide Koruyucu

Mide bulantısı önleyici

Safra kesesi taşı önleyici

Kan Sulandırıcı

 

29- Tüp Mide Ameliyatından Sonra Normal Yaşantıma Dönmem Ne Kadar Zaman Alır?

Tüp mide ameliyatlarından sonra genellikle hastalarımıza 15 gün ev istirahatı önermekteyiz. Hasta 15 gün sonra masa başı çalışıyor ise işine dönebilmektedir. Yoğun fiziksel aktivite gerektiren işler için ve spora başlamak için ise en az 30 gün beklenmesi tavsiye dilir.

 

30- Ameliyat Sonrası İstirahat İçin Rapor Alabilirmiyim?

Tüp mide ameliyatlarından sonra istirahat raporu verilmektedir.

 

31- Tüp Mide Ameliyatından Sonra Askerlik Yapamaz Raporu Alabilirmiyim?

Bu konuda şu anda net bir bilgi olmamakla birlikte epikriz raporunuzla birlikte askerlik muaiyanesine gitmeniz gerekir. Bu konuda kesin karar askeri doktorlara aittir

 

32- Tüp Mide Ameliyatından Ne Kadar Sonra Banyo Yapabilirim?

Tüp mide ameliyatlarından 5-6 gün sonra banyo yapabilirsiniz.

 

33- Tüp Mide Ameliyatlarından Sonra Vitamin – Mineral , Kalsiyum veya Protein Kullanmak Zorundamıyım?

 Obezite ameliyatlarından sonra hızlı kilo vermeye bağlı olarak vitamin-mineral, kalsiyum veya protein eksikleri olabilmektedir. Bunlar rutin kontroller sırasında anlaşılmaktadır.

 

34- Tüp Mide Ameliyatından Ne Kadar Sonra Hamile Kalabilirim?

Tüp mide ameliyatından en az bir sene sonra hamile kalınabilinir. Daha erken hamilelik yeterli beslenme sağlanamayacağından anne ve bebeğin sağlığını tehlikeye atmaktadır.

 

35- Tüp Mide Ameliyatından Ne Kadar Sonra Cinsel Yaşantıma Devam Edebilirim? 

Bütün obezite ameliyatlarından sonra hastalara yüksek efor sarf edecekleri aktivitelerden 15 gün uzak durmalarını tavsiye ederiz.

 

36- Tüp Mide Ameliyatından Sonra Kilo Vermem Ne Kadar Süre Devam Eder?

Tüp mide ameliyatlarından sonra kilo verme yaklaşık 1,5 - 2 sene kadar devam etmektedir. Bazı durumlarda hastalar fazla kilolarını bu süreç tamamlamadan verebilmekte ve kilo vermeleri daha erken dönemlerde durabilmektedir.

Viki Hesaplama

Vücut Kitle İndeksi (BMI) Yetişkin bir insanın kilosunun boyuna göre normal olup olmadığını gösteren bir göstergedir.

Boy : cm
Kilo : kg
VKİ : kg/m2
Durum:
 


ADRES

Atatürk Bulvarı No: 185 Kat:4 (Grand Ankara Yanı)
Kavaklıdere/ANKARA - TÜRKİYE

E-POSTA

info@obezitecerrahiankara.com
www.obezitecerrahiankara.com

Whatsapp
Hemen Ara